20200705 SIU årsmöte

SIUs årsmöte för SIU; Samarbetsorganisationen för invandrarföreningar i Uppsala den 5 juli 2020, och vi har haft socialdistansering. 37 deltagare ( en med digital) som representerar 22 föreningar. Det var mycket intressant och intensiv årsmöte i tre timmar.
Årsmötet beslutade att bevilja den avgående styrelsen ansvarsfrihet för verksamhetsåret 2019.

Styrelse:

Rozik Artounian; Armeniska kulturföreningen och Pascal Ntumba (ASCU) har lämnat styrelse
Bitota Mudibu Sparf ( African Student Community in Uppsala – ASCU, och Ali Rizai ( Salsal förening ) har ivalt till styrelse.
Amil Sarsour till ordförande har ett år kvar mars 2021
***************************************************************************************************************************************

Ett år kvar för sex styrelseledamöter juli 2020 – mars 2021

  • Andargachew Meshesha (ERDAU). Vice ordförande
  • Jamal Ahmed Hussien (Somaliska hjälpkommittén.) Kassör
  • Najia Afzali (Afganska förening) Sekreterare
  • Nebiat Tzebh (Eritreanska förbundet)
  • Zuhier Ammya (Yarmouk; Syrien Palestinska Hjälpkommitté – YSPH)
  • José Sanchez (ASOVEN)

***************************************************************************************************************************************
Val av övriga ledamöter i

2 år: juli 2020- mars 2022

Årsmötet beslutade att

Fana Habteab (Femal intergrity).

Francia Ericsson(SANKAYO).

***************************************************************************************************************************************

Val av ersättare

Årsmötet beslutade att  välja fyra suppleanter för ett år juli 2020 – mars 2021

  • Ali Rizai ( Salsal förening )
  • Mahvash Khorrami (Iranska Kvinnosolidaritet)
  • Bahar Mufti (Kurdistans förening i Uppsala)
  • Bitota Mudibu Sparf ( African Student Community in Uppsala – ASCU.)

***************************************************************************************************************************************

Val av valberedning

Valberedning på ett år; 2020-21

Babiker El-Obeid, sammankallande, Alexandra Valedez ( Mama Killa), Zahirul Isalm, suppleant (Parishad förening;Bangladesh)

***************************************************************************************************************************************

Val av revisor

välja till revisor/er ett år; 2020-21

Hassan Baygan (Multikulturföreningen) och Nawal Ahmed Mahmod (Kurdiska vänskapsförening)

Suppleant Shifa Ahamad ( Afarvänner)

Mvh

Amil Sarsour,  Ordförande SIU

 

Tack för att du delade vår artikel! Klicka och gilla oss också nedan så får du reda på när vi lägger upp fler artikelar och intressanta nyheter. Tack för din stöd!

Send this to a friend